top of page

O nas 

Chcemy inspirować, wspierać

w realizacji zainteresowań

i tworzyć przestrzeń twórczego rozwoju. Pompujmy razem dobrą energię!

Fundacja POMPKA powstała w 2008 roku, by wspierać ciekawe inicjatywy artystyczne, edukacyjne i społeczne. W sferze naszych zainteresowań są sztuki performatywne i wizualne, ale też inne dziedziny aktywności twórczej.

 

Ze względu na japonistyczne wykształcenie i pasje fundatorki – Anity Zdrojewskiej – szereg działań inspirowanych jest kulturą Japonii, nierozerwalnie związanej z przyrodą. Wierzymy, że bliska relacja z naturą i sztuką pozwala nam rozwijać w sobie to, co najlepsze.

Przejrzyj nasze wydarzenia cykliczne i zobacz artystów, którzy z nami współpracują.

Anita Zdrojewska.jpg

Anita Zdrojewska

Artystka niezależna: tancerka butoh, performerka, malarka ikon. Z wykształcenia japonistka. Od 2008 roku uczyła się butoh m.in. u Yoshito Ohno, Atsushiego Takenouchiego, Yukio Waguriego, Ko Murobushiego, Tetsuro Fukuhary, Ken Mai’a, Mayi Dunsky.

Tańczyła m.in. z Tetsuro Fukuharą podczas Dni Japonii w Warszawie i Joan Laage w projekcie „Earth Tomes” w Forcie Mokotów. Brała udział w festiwalach Terytoria w CSW Toruń z performensem „Punkt zero” i Butohpolis tańcząc „Niesen” przy muzyce Ruffa Libnera oraz w grupowych i indywidualnych improwizacjach, m.in. „Dla wody”, „Ogród butoh” czy „Mur”. Od momentu powstania, „Punkt Zero” rozwinął się do tryptyku („Punkt zero”, „Punkt zero. Nebula” i „Punkt zero. Kontinuum”), którego ostatnia część miała premierę w lipcu br. podczas 2. edycji spotkań Butoh Kai w Butohsferze.

Od 2018 roku Zdrojewska, wraz z Joanną Sarnecką, bierze udział w projekcie artystyczno-badawczym „Weselekekkonshiki” prezentowanym podczas Matsuri (2018) oraz w Butohsferze i siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich (2019). Reperformowała też wybrane prace Mariny Abramović podczas wystawy „Do czysta/the Cleaner” w CSW Toruń.

W 2010 roku rozpoczęła naukę malarstwa ikonowego w pracowni ikon oo. Jezuitów „Droga Ikony”. Brała udział w plenerach a swoje prace wystawiała na wystawach zbiorowych w galeriach i muzeach w Warszawie, Poznaniu, Częstochowie i Zamłyniu (Ukraina).

Prezeska fundacji Pompka, animatorka kultury i działań społecznych, organizatorka wielu wydarzeń związanych z butoh i współczesną kulturą Japonii – warsztatów, wystaw, koncertów i projekcji filmowych. Twórczyni fanpage’a BUTOHSFERA, od kilku lat prowadzi regularne warsztaty butoh w Butohsferze.

bottom of page