czw., 01 lip

Japońskie inspiracje dla Seniorów

Zapraszamy na cykl bezpłatnych spotkań twórczych inspirowanych kulturą Japonii! W każdy czwartek o 11., od lipca do września 2021 r. Śledźcie bieżące informacje na www.facebook.com/events/200303468541928.

Nie prowadzimy sprzedaży biletów
Zobacz inne wydarzenia
Japońskie inspiracje dla Seniorów

Data i miejsce

01 lip 2021, 11:00 – 26 wrz 2021, 11:00

Warszawa, Ludwika Narbutta, Warszawa, Polska

O wydarzeniu

Twórcze spotkania inspirowane kulturą japońską

1. Origami to nie "tylko" papierowy żuraw

Kiedy? 01.07, 5.08, 1.09, 2.09

Origami  to piękne wytwory naszych rąk. Dostarcza rozrywki, a nie wymaga dużo  czasu ani materiałów. Zajęcia są zaplanowane tak, by uczestnicy  stopniowo poznawali coraz trudniejsze figury. Oprócz origami, na każdych  zajęciach będzie wprowadzony wybrany element z zakresu kultury  japońskiej. Zajęcia poprowadzi Ewa Kozłowska – japonistka, wieloletnia  pracowniczka Wydziału Informacji i Kultury Ambasady Japonii w Polsce.

2. Zaśpiewajmy razem

Kiedy? 22.07, 12.08, 08.09, 09.09

Nauka  wybranej, prostej japońskiej piosenki będzie pretekstem do spotkania z  językiem i kulturą japońską. Poza nowymi słowami, uczestnicy będą mogli  poznać podstawowe systemy i zasady używania znaków do zapisywania słów  oraz pobawić się z zapisywaniem wybranego słowa. Jeśli tylko uczestnicy  wyrażą taką wolę, piosenka będzie mogła być zaprezentowana podczas  wydarzenia podsumowującego cykl spotkań. Zajęcia poprowadzi Ewa  Kozłowska.

3. Praca z ciałem z elementami tańca butoh

Kiedy? 15.07, 26.08, 22.09, 23.09.

Warsztaty  z elementami tańca butoh przeznaczone są dla każdego, nie jest wymagane  wcześniejsze doświadczenie w tańcu w czy innej formie pracy z ciałem.  Wystarczy wygodne ubranie. Z muzyką w tle, w ciszy i/lub w oparciu o  słowa-inspiracje osoby prowadzącej, każdy indywidualnie i w swoim  tempie, będzie mógł poruszać się w przestrzeni. Nie ma utartych form,  choreografii, zasad - żadnych ograniczeń, głos ma wyobraźnia i emocje.  BUTOH to kontrkulturowa forma tańca powstała w Japonii pod koniec lat  50-tych. Jak jednak pisze prof. Dariusz Kosiński – „butoh to nie tylko i  nie tyle określony typ treningu (...). Powstałe przez połączenie  tradycji i inspiracji z Wschodu i Zachodu, zarazem wciąż otwarte na  inwencje twórców, stanowi swoiste odbicie złożoności współczesnej  kultury globalnej, a jednocześnie pozwala na wyjście poza jej  ograniczenia". Zajęcia poprowadzi Anita Zdrojewska (japonistka, tancerka  i organizatorka warsztatów butoh).

4. Dobutsu Shogi

Kiedy? 08.07, 19.08., 15.09., 16.09

Dobutsu  shogi w języku japońskim znaczy "shogi ze zwierzątkami" i jest to  uproszczona wersja tradycyjnej japońskiej gry strategicznej podobnej do  szachów. Występują w niej 4 zwierzęta (lew, słoń, kurczak i żyrafa), a  jej podstawowym celem jest złapanie lwa z drużyny przeciwnej. Poza  "tradycyjną" rozgrywką na planszach, w której biorą udział dwie  osoby, chcielibyśmy zaproponować chętnym uczestnikom grę na żywo.  Zajęcia poprowadzi Grzegorz Adaszewski (nauczyciel Polskiego Związku  Shogi).

Dni Otwarte

W  weekendy 28/29.08 i 25/26.09, organizowane będą "Dni Otwarte" (ok. 4  godziny) – okazja, by zaprosić rodziny, znajomych na spotkanie pokaz  efektów pracy czy zdobytych podczas zajęć umiejętności, konsultacje  eskperów i rekomendacje dietetyczne mistrza kuchni japońskiej, który  przedstawi potrawy i składniki zdrowej diety

Weekend 25/26.09 będzie dodatkowo celebracją japońskiego Dnia Seniora obchodzonego rokrocznie w 3. poniedziałek września.

============================

Spotkania  objęte zostały Honorowym Patronatem Burmistrza Dzielnicy Mokotów Miasta  Stołecznego Warszawy oraz Warszawskiej Rady Seniorów.

Partnerami spotkań są:  Fundacja im. Józefa Fettera Pora na Seniora oraz Oficyna Wydawnicza Silver

Zadanie zostało współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

===========================

Informacje i zapisy: Anita Zdrojewska, tel. 501 175 595, azdrojewska@publink.com.pl

===========================

Kalendarz cykli wydarzeń

1 cykl - Lipiec Origami - 01.07 Dobutsu shogi - 08.07  Ćwiczenia z elem. butoh - 15.07  Piosenka - 22.07

2 cykl – Sierpień Origami - 05.08 Piosenka - 12.08 Dobutsu shogi - 19.08 Ćwiczenia z elem. butoh - 26.08.

Dni Otwarte - 28/29.08

3 cykl – Wrzesień Origami - 1, 2.09 Piosenka - 8, 9.09 Dobutsu shogi - 15, 16.09 Ćwiczenia z elem. butoh - 22, 23.09.

Dni Otwarte 25/26.09.