czw., 01 lip | Warszawa

Japońskie inspiracje dla Seniorów

Zapraszamy na cykl bezpłatnych spotkań twórczych inspirowanych kulturą Japonii! W każdy czwartek o 11., od lipca do września 2021 r. Śledźcie bieżące informacje na www.facebook.com/events/200303468541928.
Nie prowadzimy sprzedaży biletów
Japońskie inspiracje dla Seniorów

Time & Location

01 lip, 11:00 – 26 wrz, 11:00
Warszawa, Ludwika Narbutta, Warszawa, Polska

About the Event

Twórcze spotkania inspirowane kulturą japońską

1. Origami to nie "tylko" papierowy żuraw

Kiedy? 01.07, 5.08, 1.09, 2.09

Origami  to piękne wytwory naszych rąk. Dostarcza rozrywki, a nie wymaga dużo  czasu ani materiałów. Zajęcia są zaplanowane tak, by uczestnicy  stopniowo poznawali coraz trudniejsze figury. Oprócz origami, na każdych  zajęciach będzie wprowadzony wybrany element z zakresu kultury  japońskiej. Zajęcia poprowadzi Ewa Kozłowska – japonistka, wieloletnia  pracowniczka Wydziału Informacji i Kultury Ambasady Japonii w Polsce.

2. Zaśpiewajmy razem

Kiedy? 22.07, 12.08, 08.09, 09.09

Nauka  wybranej, prostej japońskiej piosenki będzie pretekstem do spotkania z  językiem i kulturą japońską. Poza nowymi słowami, uczestnicy będą mogli  poznać podstawowe systemy i zasady używania znaków do zapisywania słów  oraz pobawić się z zapisywaniem wybranego słowa. Jeśli tylko uczestnicy  wyrażą taką wolę, piosenka będzie mogła być zaprezentowana podczas  wydarzenia podsumowującego cykl spotkań. Zajęcia poprowadzi Ewa  Kozłowska.

3. Praca z ciałem z elementami tańca butoh

Kiedy? 15.07, 26.08, 22.09, 23.09.

Warsztaty  z elementami tańca butoh przeznaczone są dla każdego, nie jest wymagane  wcześniejsze doświadczenie w tańcu w czy innej formie pracy z ciałem.  Wystarczy wygodne ubranie. Z muzyką w tle, w ciszy i/lub w oparciu o  słowa-inspiracje osoby prowadzącej, każdy indywidualnie i w swoim  tempie, będzie mógł poruszać się w przestrzeni. Nie ma utartych form,  choreografii, zasad - żadnych ograniczeń, głos ma wyobraźnia i emocje.  BUTOH to kontrkulturowa forma tańca powstała w Japonii pod koniec lat  50-tych. Jak jednak pisze prof. Dariusz Kosiński – „butoh to nie tylko i  nie tyle określony typ treningu (...). Powstałe przez połączenie  tradycji i inspiracji z Wschodu i Zachodu, zarazem wciąż otwarte na  inwencje twórców, stanowi swoiste odbicie złożoności współczesnej  kultury globalnej, a jednocześnie pozwala na wyjście poza jej  ograniczenia". Zajęcia poprowadzi Anita Zdrojewska (japonistka, tancerka  i organizatorka warsztatów butoh).

4. Dobutsu Shogi

Kiedy? 08.07, 19.08., 15.09., 16.09

Dobutsu  shogi w języku japońskim znaczy "shogi ze zwierzątkami" i jest to  uproszczona wersja tradycyjnej japońskiej gry strategicznej podobnej do  szachów. Występują w niej 4 zwierzęta (lew, słoń, kurczak i żyrafa), a  jej podstawowym celem jest złapanie lwa z drużyny przeciwnej. Poza  "tradycyjną" rozgrywką na planszach, w której biorą udział dwie  osoby, chcielibyśmy zaproponować chętnym uczestnikom grę na żywo.  Zajęcia poprowadzi Grzegorz Adaszewski (nauczyciel Polskiego Związku  Shogi).

Dni Otwarte

W  weekendy 28/29.08 i 25/26.09, organizowane będą "Dni Otwarte" (ok. 4  godziny) – okazja, by zaprosić rodziny, znajomych na spotkanie pokaz  efektów pracy czy zdobytych podczas zajęć umiejętności, konsultacje  eskperów i rekomendacje dietetyczne mistrza kuchni japońskiej, który  przedstawi potrawy i składniki zdrowej diety

Weekend 25/26.09 będzie dodatkowo celebracją japońskiego Dnia Seniora obchodzonego rokrocznie w 3. poniedziałek września.

============================

Spotkania  objęte zostały Honorowym Patronatem Burmistrza Dzielnicy Mokotów Miasta  Stołecznego Warszawy oraz Warszawskiej Rady Seniorów.

Partnerami spotkań są:  Fundacja im. Józefa Fettera Pora na Seniora oraz Oficyna Wydawnicza Silver

Zadanie zostało współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

===========================

Informacje i zapisy: Anita Zdrojewska, tel. 501 175 595, azdrojewska@publink.com.pl

===========================

Kalendarz cykli wydarzeń

1 cykl - Lipiec Origami - 01.07 Dobutsu shogi - 08.07  Ćwiczenia z elem. butoh - 15.07  Piosenka - 22.07

2 cykl – Sierpień Origami - 05.08 Piosenka - 12.08 Dobutsu shogi - 19.08 Ćwiczenia z elem. butoh - 26.08.

Dni Otwarte - 28/29.08

3 cykl – Wrzesień Origami - 1, 2.09 Piosenka - 8, 9.09 Dobutsu shogi - 15, 16.09 Ćwiczenia z elem. butoh - 22, 23.09.

Dni Otwarte 25/26.09.