III Japoniki na Mokotowie
pt., 19 lis
|Warszawa
Data i miejsce
19 lis 2021, 09:56
Warszawa, Ludwika Narbutta 46/48, 02-541 Warszawa, Polska
O wydarzeniu
III Japoniki na Mokotowie zapraszają na spotkania z kulturą japońską odbywające się w BUTOHSFERZE - przestrzeni działań fundacji. Uczestnictwo we wszystkich wydarzeniach jest BEZPŁATNE dzięki wsparciu Urzędu Dzielnicy Mokotów/Miasta Stołecznego Warszawa Inicjatywy Sąsiedzkiej.
III Japonikom towarzyszy wystawa „Pospołu/In Cahoots” Mirosława Bacy (28.10.2021 - 19.11.2021)
https://www.facebook.com/events/406331271208608
====================== Program wydarzeń ======================
28.10.2021, 19.00 Pospołu/In Cahoots - wernisaż wystawy rzeźby Mirosława Bacy, performance butoh i muzyka na żywo Anita Zdrojewska/Ruff Libner
30.10.2021, 11.00 – 13.00
Kintsugi – pokaz i miniwarsztaty Joanny Koryciarz-Kitamikado
https://www.facebook.com/events/3035227150034220
6.11.2021, 15.00 – 17.00
Ikebana – warsztaty Wioletty Piórkowskiej
https://www.facebook.com/events/680444569509831
18.11.2021, 19.00
„Dzienniki japońskie” – kolejna podróż Piotra Milewskiego. Spotkanie literackie przy herbacie japońskiej
https://www.facebook.com/events/241771468005232
20.11.2021, 14.00 – 16.00
Kuchnia japońska - warsztaty kulinarne, Kazuya Kuramochi
https://www.facebook.com/events/413404326915340
26 – 28.11.2021, 19.00
BUTOHKAI – przegląd performensów butoh
===========================================
Eksperci i Artyści
===========================================
JOANNA KORYCIARZ-KITAMIKADO – KINTSUGI
Konserwatorka dzieł sztuki. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego oraz Szkoły Wyższej Rzemiosł Artystycznych i Zarządzania we Wrocławiu, uczestniczka licznych kursów i warsztatów konserwatorskich organizowanych w Japonii i w Niemczech. Specjalizuje się w konserwacji laki, współpracuje zarówno z instytucjami muzealnymi jak i prywatnymi kolekcjonerami. Przez 10 lat mieszkała w Japonii, gdzie poznała język, kulturę i sztukę Dalekiego Wschodu i gdzie rozpoczęła się jej przygoda z laką. Jednym z jej nauczycieli był artysta-mistrz Keiichi Shimaguchi z położonego w północnej Japonii regionu Wajima, słynącego z przepięknych wyrobów z laki.
===============================================
WIOLETTA PIÓRKOWSKA – IKEBANA
Pracownica Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Pasjonuje się układaniem kwiatów, florystyką a od 9 lat japońską sztuką układania kwiatów - ikebaną. Ikebana obecna jest w Muzeum Manggha od 1997 r., za sprawą prof. Satoko Fujity. Kontynuując dzieło Pani Profesor, Wioletta Piórkowska studiuje ikebanę w Szkole Ikenobō . Organizuje również warsztaty, pokazy i wykłady ekspertów z Japonii w Muzeum Manggha. Obecnie uzyskuje kolejne stopnie i certyfikaty pod okiem prof. Katsuhito Kuraty z głównej siedziby Szkoły Ikenobō w Kyōto.
===============================================
PIOTR MILEWSKI – „DZIENNIKI JAPOŃSKIE”
Pisarz. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, gdzie się doktoryzował. Studiował także na Uniwersytecie Ekonomicznym w Wiedniu, Uniwersytecie w Pasawie, Wharton School Uniwersytetu Pennsylwanii w Filadelfii, Uniwersytecie Hokkaido w Sapporo oraz Uniwersytecie Handlowym w Otaru. Dziewięć lat spędził w Japonii. Był stypendystą Deutscher Akademischer Austauschdienst (DAAD), Polsko-Amerykańiej Komisji Fulbrighta, Ministerstwa Edukacji, Kultury, Sportu, Nauki i Technologii Japonii(ang.), a także Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podróżował po Europie, Ameryce Północnej, Azji i Afryce. Debiutował w 2000 wierszem na łamach Magazynu Literacko-Publicystycznego Młodych „Iskra”. W tym samym roku uzyskał wyróżnienia w I Ogólnopolskim Konkursie Literackim „O Gęsie Pióro” oraz IV Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „O ludzką twarz człowieka”. W 2001 roku otrzymał nagrodę za anglojęzyczne wiersze w konkursie University of Pennsylvania Asian Literary Magazine Mosaic Spring Contest. Współdziałał z grupą poetycką Pilleus skupioną wokół Legnickiej Biblioteki Publicznej, łączącą literackie tradycje europejskie i japońskie. Współpracuje z polskimi i japońskimi czasopismami oraz z prasą polonijną. Pisze po polsku, angielsku i japońsku. Autor bestsellerowych książek: „Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej” (2014), „Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia” (2015), „Islandia albo najzimniejsze lato od pięćdziesięciu lat” (2018) oraz „Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji” (2020). Współautor książki „Hokkaido. Japonia bez gejsz i samurajów” (2006). Jego teksty ukazały się także w antologiach: „Azja. Opowieści podróżne” (2018) oraz „Wyspa. Opowieści podróżne” (2019).
================================================
KAZUYA KURAMOCHI – KUCHNIA JAPOŃSKA
Prezes Japan Food Consulting, szef kuchni Ambasady Holandii w Polsce. Jest kucharzem z ponad 20-letnim doświadczeniem. Na początku pracował we włoskiej, a następnie we francuskiej restauracji w Japonii. Następnie udał się do Francji i szlifował swoje umiejętności w restauracjach wyróżnionych gwiazdkami Michelin. Pracował w wielu hotelach i jako szef kuchni ambasady Luksemburgu w Polsce. Obecnie mieszka w Polsce, jest szefem kuchni Ambasady Holandii i wspiera swoimi radami właścicieli restauracji, którzy pragną korzystać z jego wiedzy i doświadczenia Ze względu na swoją wieloletnią obecność w Polsce, doskonale orientuje się jakiego rodzaju polskie składniki najlepiej sprawdzają się w kuchni japońskiej. Opowie o różnych potrawach regionalnych i sposobach przyprawiania potraw. Uczestnicy spotkania będą mogli dowiedzieć się też jaka jest tajemnica ugotowania dobrego ryżu oraz pod okiem mistrza samodzielnie przygotować potrawę.
==================================================
BUTOH KAI - przegląd performensów butoh
==================================================
TANCERZE
GRAŻYNA CHMIELEWSKA – aktorka/mim, tancerka butoh. W latach 1982 – 2001 była aktorką Warszawskiego Teatru Pantomimy przy Teatrze Żydowskim. Brała udział we wszystkich premierach tego teatru. Uczestniczyła również w spektaklach Teatru Dramatycznego, Powszechnego, Opery Narodowej oraz produkcjach teatru TVP. W 2001 zobaczyła spektakl butoh " Edge 01" Ko Murobushiego. Od tego momentu zafascynowana nową ekspresją ciała zaczęła praktykować butoh u Atsushiego Takenouchi, którego uważa za swojego mistrza. Uczestniczyła również w warsztatach innych uznanych tancerzy : Yoshito Ohno, Ko Murobushiego , Ken Mai, Imre Thormana i Mayi Dunsky. Stopniowo zaczęła tworzyć, swoje wasne improwizacje pokazywane w galeriach i w czasie różnych wydarzeń artystycznych miedzy innymi w Galerii Olgi Sienko -Tutton w Londynie, w Galerii Bezdomnej a takze w ramach Ogrodów Arystycznych w Zalesiu Dolnym i Podkowie Leśnej gdzie tańczyła do instalacji japońskiego artysty Koji Kamoji. W 2013 powstał spektakl „ Pomiędzy” pokazany w Teatrze na Woli na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Mimu, następnie w Teatrze Studio w ramach Sceny Tańca Studio a także w USA w Kalifornii. Przez 4 lata współpracowała z Teatrem Limen Butoh. Spektakle w których występowała to: „Kanabasis”, „Mechaniczne Anioły” i „Zmierz opuszczonych miast”. Aktualnie tańczy i prowadzi zajęcia pantomimy z elementami tańca kreatywnegtego i tańca butoh.
================================================
KRZYSZTOF JERZAK – aikidoka, tancerz i choreograf. Ćwiczy Aikido od 1987 r., obecnie posiada stopień 4 dan, jest instruktorem. Z tańcem Butoh spotkał się w 1999. Pobierał nauki m.in. od: Daisuke Yoshimoto, Itto Morita, Atsushi Takenouchi, Imre Thormann, Kan Katsura. Wielokrotnie współpracował z niezależnymi twórcami: muzykami, aktorami, tancerzami – współtworząc liczne grupowe prezentacje. W swym dorobku ma kilka solowych spektakli: „Szczery?” (2002), „Poza” (2005), „Straw-butoh” (2009), „Podzielenie (się)” (2019). W 2004 prowadził całoroczny projekt pod nazwą "Integracja w terapii tańcem", w którym uczestniczyły również osoby głuchonieme – dla uczestników, napisał i wyreżyserował spektakl "Kwiaty na chodniku”. W latach 2005-2011 wielokrotnie współpracował z niezależnymi artystami: muzykami, aktorami, tancerzami, filmowcami współtworząc prezentacje sceniczne i filmowe. W 2008 wraz z grupą Do-Teatr współtworzył spektakl „Aite” (choreografia i taniec). Obecnie regularnie prowadzi warsztaty w kilku miastach w Polsce.
==================================================
ANNA JUNIEWICZ –tancerka i performerka. W tańcu korzysta przede wszystkim z technik butoh, który jest dla niej tańcem prowokacji i zabawy, cienia i „zakazanych kolorów”.
Taniecpolska.pl, największy polski portal poświęcony współczesnemu tańcowi, określił jej taniec jako hipnotyczny, zwracając uwagę na oszałamiającą ilość transformacji, którą tancerka potrafi przejść w trakcie jednego spektaklu.
W 2017 roku na zaproszenie Tetsuro Fukuhary wzięła udział w projekcie New Butoh Space Dance w Tokio. Występowała m.in. w Nowym Teatrze, Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, Teatrze Studio w Warszawie, CSW Zamku Ujazdowskim, TR Warszawa, Centrum Manggha w Krakowie czy w Tevere Art Gallery w Rzymie.
Współpracuje z artystami różnych dziedzin, szukając wraz z nimi nowych jakości w połączeniu tańca i ruchu z muzyką, wideoartem, rzeźbą czy malarstwem.
==================================================
WOJCIECH MATEJKO - Butoh traktuje nie tylko jako sztukę performatywną, ale również niereligijną praktykę rytualną.Tańca uczył się od Atsushiego Takenouchiego, Kena Maia, Daia Matsuoki, Tetsuro Fukuhary i Sylwii Hanff.
W 2018 roku księżycowym wykonywał taneczne rytuały w każdy nów i pełnię księżyca - w sumie 24 występy w przestrzeni publicznej w Polsce i Europie, wykonywane dokładnie w momencie kulminacji pełni i nowiów. Wykonuje również mniej lub bardziej spontaniczne spektakle na ulicach, placach i parkach Warszawy. W 2019 roku wyreżyserował spektakl "Urażone Guru" oraz butoh film VR "Sektor". Często tańczy na Osiedlu Jazdów oraz w kontekście różnych akcji poświęconych ochronie środowiska (np. w Puszczy Białowieskiej, czy benefitach dla organizacji klimatycznych).
==================================================
AGATA SOKÓŁ
Absolwentka Wydziału Sztuki UP w Krakowie oraz Ecole Supérieure d'Art des Pyrénées w Pau; artystka multidyscyplinarna, w tym performerka oraz alternatywna fotomodelka określająca się jako „poetka ciała”, zgłębiająca sztukę butoh oraz shibari; instruktorka hatha jogi akademickiej. W swoich działaniach podejmuje tematy pustki, obecności, tożsamości, Eros oraz Thanatos. Ukończyła studium aktorskie Teatru A Part; uczestniczyła w projekcie „Laboratorium Kultury Czynnnej. Nie wiem kim był Grotowski”; praktykowała/uje butoh pod okiem Sylwii Hanff, Krzysztofa Jerzaka, Maruski Ronchi, Katarzyny Pastuszak, Atsushiego Takenouchiego czy Tetsuro Fukuhary. Występowała wraz z Teatrem A Part na Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Performatywnych A Part („Projekt Dante”, 2019; „Alicja w Krainie Czarów”, 2020) oraz w zbiorowym performansie „Noc płonie Dzień” na Butohpolis. II Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Butoh. Ma za sobą także kilka solowych występów, m.in. w performatywnej instalacji na wystawie „Erwin Sówka/Raspazjan” (współpraca z kolektywem Tajny Projekt, 2018), czy „Dark Eros”. „IN-BE-TWIN” - performans taneczny, wykorzystujący sztukę butoh jako punkt wyjścia do zgłębiania pustki, co za tym idzie – sfery nieświadomości indywidualnej oraz zbiorowej. Artystka bada relacje podmiot-przedmiot, sacrum-profanum, oraz stawia pytania: kto/co perfor(m)uje? Kto/co jest perfor(m)owany/e?
====================================================
ANITA ZDROJEWSKA
Artystka niezależna – tancerka butoh, performerka, malarka ikon. Z wykształcenia japonistka. Od 2008 uczyła się butoh m.in. u Yoshito Ohno, Atsushiego Takenouchiego, Yukio Waguriego, Ko Murobushiego, Tetsuro Fukuhary, Ken Maia, Mayi Dunsky. Tańczyła m.in. z Tetsuro Fukuharą podczas Dni Japonii w Warszawie i Joan Laage w projekcie „Earth Tomes” w Forcie Mokotów. Brała udział w festiwalach Terytoria w CSW Toruń z performensem „Punkt zero” i Butohpolis tańcząc „Niesen” przy muzyce Ruffa Libnera oraz w grupowych i indywidualnych improwizacjach, m.in. „Dla wody”, „Ogród butoh” czy „Mur”. Od ubiegłego roku, wraz z Joanną Sarnecką, bierze udział w projekcie artystyczno-badawczym „Weselekekkonshiki” prezentowanym podczas Matsuri (2018) oraz w Butohsferze i Stowarzyszeniu Architektów Polskich (2019). Reperformowała też wybrane prace Mariny Abramović podczas wystawy „Do czysta/the Cleaner” w CSW Toruń.
W 2010 roku rozpoczęła naukę malarstwa ikonowego w pracowni ikon oo. Jezuitów „Droga Ikony”. Brała udział w plenerach a swoje prace wystawiała na wystawach zbiorowych w galeriach i muzeach w Warszawie, Poznaniu, Częstochowie i Zamłyniu (Ukraina).
Prezeska fundacji Pompka (www.fundacjapompka.org.pl), animatorka kultury i działań społecznych, organizatorka wielu wydarzeń związanych ze współczesną kulturą Japonii. Twórczyni fanpage’a BUTOHSFERA, prowadzi autorskie warsztaty „Butoh w Butohsferze”.
========================
MUZYCY
========================
RAFAŁ „RUFF” LIBNER Muzyk, podróżnik, dźwiękowiec, autor tekstów, performer i sideman. Na didgeridoo gra od 1998 roku. Współtwórca Radio Samsara, Nell’ Ambientes, Balanda Didjeridoo Duo, współpracował z krakowskim “Teatrem Starym” – rola muzyka didjeridu w “Factory 2” Krystiana Lupy, Storia Theurgica Dynamic Multimedia Project, Gadającą Tykwą, Magic Carpathians, “Studnia O”, podczas licznych pobytów w Nepalu koncertował i nagrywał z Shyam Nepali Group. Tworzy muzykę do performansów butoh (Zdrojewska/Libner – “Niesen”, Punkt Zero”, “Nebula”, “Kontinuum“). Współorganizator Festiwalu Didgeridoo “Dźwięki z Korzenia” Od 2019 wszedł w skład tworzącego muzykę eksperymentalną z pogranicza etno i elektroniki kwartetu Baczyńska/Daniłowicz/Zientara/Libner.
Solowo w konwencji “live looping one man” band występuje jako Soundbreathing – Elektro Akustyczny chillout na instrumentach etnicznych: didgeridoo, drumle, handpan, echa, pętle i pogłosy, shruti box, dźwięki tła…
– kwiecień 2005 – Nowa Tradycja – nagroda solowa dla instrumentalisty – grudzień 2007 – Mikołajki Folkowe, Lublin (I nagroda w konkursie Scena Otwarta dla Nell’ Ambientes i Gadającej Tykwy)
https://oddychaniedzwiekiem.wordpress.com/ https://soundcloud.com/ruff-libner https://www.youtube.com/c/RuffLibner/featured https://travellingdidjeridoo.bandcamp.com/ https://www.facebook.com/Soundbreathing/ https://www.instagram.com/7ruffur7/