"Świat butoh Kazuo Ohno" w Polsce

01  /  02  /  03  /  04  /  05

Przedstawiamy świat Kazuo Ohno, mistrza „tańca ponad wszystkie tańce” – butoh, jednego z największych performerów XX wieku. Pełna emocji opowieść Yoshito Ohno krążąca wokół fotografii ojca, a zwłaszcza fragmenty zajęć, tworzą żywy obraz artysty i uchylają drzwi do prawdziwego świata butoh. Kto podejmie wyzwanie i przekroczy próg, wyruszy w podróż życia - ponad granicami i poza czasem

Podstawą do powstania książki były niezwykłe zdjęcia Kazuo Ohno, wokół których toczy się opowieść syna o ojcu oraz spisane z nagrań wypowiedzi mistrza prowadzącego zajęcia z uczniami. Dzięki niezwykłemu przekładowi Igi Rutkowskiej - zmysłowy świat butoh toczy się między słowami opowiadającego o swym ojcu Yoshito i wibruje w poetyckich aforyzmach Kazuo Ohno. Niewątpliwie intryguje, porusza i inspiruje do twórczych poszukiwań.

Kazuo Ohno, to drugi obok Tatsumiego Hijikaty, twórca współczesnego japońskiego tańca butoh. Określenie „taniec butoh” nie jest do końca precyzyjne, bo butoh to nie tylko i nie tyle specyficzny styl tańca, współczesny gatunek performatywny czy określony typ treningu, ale specyficzna całościowa postawa, łącząca specyficzny sposób pracy, estetykę, dramaturgię, filozofię. Powstałe przez połączenie tradycji i inspiracji z Wschodu i Zachodu, zarazem wciąż otwarte na inwencje twórców, stanowi swoiste odbicie złożoności współczesnej kultury globalnej, a jednocześnie pozwala na wyjście poza jej ograniczenia (prof. Dariusz Kosiński, Uniwersytet Jagielloński, Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie) 

W związku z wydaniem książki, zorganizowanych zostało szereg wydarzeń kulturalnych: prezentacja unikatowych zdjęć artysty wykonanych przez najlepszych fotografów japońskich (m.in. Nobuyoshi Araki, Eikoh Hosoe, Naoya Ikegami) w Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego i panel dyskusyjny nt. butoh Kazuo Ohno w ramach VIII Dni Japońskich i konferencji w BUWie „Wymiary cielesności w kulturze japońskiej”. W kolejnej odsłonie - performensy w wykonaniu Sylwii Hanff oraz spotkania w Muzeum Azji i Pacyfiku oraz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. A z końcem roku – spektakl Atsushiego Takenouchi „Ziarno emocji” w Instytucie Teatralnym poprzedzony improwizacją i spotkaniem w Muzeum Azji i Pacyfiku i warsztatami butoh.

Fot. (1 - okładka) Shoichi Ono, (2) Nobuyoshi Araki, (3) Eikoh Hosoe, Kazuo Ohno - plakat do spektaklu "Moja matka", 1981 (4) Marcin Czajkowski, Sylwia Hanff - fragment spektaklu "Kanabasis. Szepty i kości", (5) Waldemar Zdrojewski, Atsushi Takenouchi - spektakl "Ziarno emocji"

ZAMÓWIENIA: info@fundacjapompka.org.pl

Społeczność: https://www.facebook.com/butohsfera

Książka powstała we wspólpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach "Programu Wydawniczego 2014" oraz jest współfinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

powrót