Instruktorzy tańca

powrót

Aleksandra Capiga-Łochowicz

Absolwentka japonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i słuchaczka Podyplomowego Studium Terapii i Treningu Grupowego Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła studia na Polskim Instytucie Psychoterapii Tańcem i Ruchem IDMT. Od 2000 roku zgłębia tajniki tańca butoh, którego najpierw uczyła się w Polsce, począwszy od warsztatów prowadzonych Atsushiego Takenouchiego, poprzez praktykę u Joan Laage, a następnie w Japonii podczas indywidualnych studiów u tancerza i profesora psychologii Toshiharu Kasaia (Itto Mority).

Prowadziła regularne autorskie warsztaty improwizacji i tańca butoh oraz warsztaty tańca kreatywnego dla dzieci zdrowych i niepełnosprawnych w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, gdzie również organizowała spektakle tańca butoh i tańca współczesnego.

Wielokrotnie gościła z warsztatami i wykładami o butoh w różnych miastach Polski, występowała m.in. na scenach Muzeum Manggha, Starej Stolarni Muzeum Śląskiego, czy gdańskiego Klubu Winda. Jest autorką pierwszej książki o butoh napisanej w języku polskim Bunt ciała. Butoh Hijikaty.

więcej

Sylwia Hanff

Absolwentka wydziału filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Tancerka butoh (butoh uczyła się u największych japońskich mistrzów: Ko Murobushiego, DaisukeYashimoto, Carlotty Ikedy, Atsushi Takenouchi, Kana Katsury, Tadashi Endo), instruktorka improwizacji tańca i symboliki ciała, nauczycielka jogi kundalini i medytacji labiryntu, tancerka-mim; tańca współczesnego i orientalnego uczyła się na wielu międzynarodowych festiwalach i warsztatach tańca w Polsce, Niemczech i Wielkiej Brytanii; uczyła się i występowała ze Studiem Mimów Stefana Niedziałkowskiego w Teatrze na Woli; tańczyła w międzynarodowych projektach tanecznych; była aktorka zawodowego zespołu Warszawskiego Teatru Pantomimy, 10 lat współpracowała z Teatrem Narodowym i Operą Narodową; współpracuje z teatrami fizycznymi i eksperymentalnymi; założyła i prowadzi Teatr LIMEN (www.limenbutoh.net).

więcej

RUI Ishihara

Urodził się w Kyoto w Japonii w 1976. Po doświadczeniach związanych z teatrem i sztuką piękną zaczął tańczyć. Zainspirowali go do tego tancerze, tacy jak Megumi Nakamura (balet klasyczny i współczesny), Min Tanaka (butoh), Kazuo Ohno (butoh), Simone Forti (postmodernizm) oraz wielu innych z różnych dziedzin sztuki, badających taniec i ciało. „Taniec mówi nam czym jest życie a więc sam jest życiem. Taniec jest zawsze: tu, tam i wszędzie. Chciałbym być tańcem. W jednym momencie liczne drgania w czasoprzestrzeni i blask spotykają się tworząc taniec istnień spotykających się w harmonii”.

więcej