BUTOH z Atsushim Takenouchim - spektakle, warsztaty, inne wydarzenia

01  /  02  /  03  /  04  /  05

18 lutego 2016, w Instytucie Teatralnym odbyła się premiera nowego  spektaklu Atsushiego Takenouchi „Jedność”. Wydarzeniu towarzyszyły wystawa fotografii "Realunreal", warsztaty oraz premierowy pokaz filmu „Ridden by Nature”. Honorowy patronat nad wizytą tancerza w Polsce objęła Ambasada Japonii.

24 stycznia 2014, podczas odbywającego się w CSW Zamek Ujazdowski Holiday Winter Camp, goszczący w Warszawie w związku z planowanym spektaklem, Atsushi Takenouchi podjął taneczny dialog z otaczającymi go dziełami, twórcami i gośćmi. Improwizacj wśród instalacji i obrazów, przy muzyce tworzonej na żywo przez Huberta Połoniewicza zaskoczyła i głęboko poruszyła publiczność. Duch Butoh połączył się z Duchem Zamku.

Kilka dni później, w Studium Teatralnym artysta zaprezentował spektakl "Tylko ciało" poświęcony pamięci Artura Rimbaud, którego poezja odegrała znaczącą rolę w życiu tancerza. Muzykę do spektaklu tworzyła na żywo Hiroko Komiya. 

Inspiracją do powstania spektaklu było życie Artura Rimbaud a w szczególności jego dramatyczna decyzja o zaniechaniu dotychczasowego trybu życia i udaniu się w samotną podróż, w której poeta, za towarzysza i jedyne bogactwo miał „tylko własne ciało”. Podobną decyzję podjął tancerz, który od ponad 20 lat podróżuje po świecie i przekazuje schedę po swych mistrzach kolejnym pokoleniom adeptów butoh.

W dniach 26-29 stycznia 2013 odbyły się warsztaty, których tematem przewodnim było "Zero". 31 stycznia, artysta wystąpił ze spektaklem "Tysiąc kropli, tysiąc kwiatów" w Teatrze na Woli.

Warsztat otwarty był dla wszystkich chętnych – każdy szukał źródeł inspiracji w swoim wnętrzu i w otaczającym go świecie by w swoim tempie pracować nad relacjami ciało-umysł-duch. Zadanie nie było łatwe… zero jest pustką a jednocześnie punktem początku i końca.

Inspiracją do powstania spektaklu było trzęsienie ziemi w Japonii, wskutek którego ucierpiało i nadal cierpi wiele osób. Muzykę na żywo tworzyła Hiroko Komiya.

powrót