Yoshito Ohno

Urodził się w Jokohamie w 1938 roku. Po raz pierwszy towarzyszył ojcu - Kazuo Ohno - w scenicznej adaptacji powieści Ernesta Hemingwaya „Stary człowiek i morze” w 1959 roku. W tym samym roku, zatańczył rolę młodego chłopca w kontrowersyjnej adaptacji „Zakazanych kolorów” (Kinjiki) Mishimy Yukio – uznanej za pierwszy spektakl butoh. W latach 60tych grał znaczące role w performensach i happeningach Tatsumiego Hijikaty. Z prezentacji publicznych wycofał się w 1968 lecz w 1977 roku zajął się produkcją premiery spektaklu Kazuo Ohno La Argentina a na scenę ostatecznie powrócił w 1985 roku gdy towarzyszył ojcu w spektaklu „Morze Martwe” podczas Butoh Festival 85 w Ginza Marion Asahi Hall, Tokio i za granicą w Rimini, Kolonii, Genewie i Nowym Jorku. Po śmierci Hijikaty w 1986 roku, reżyserował spektakle ojca, m.in. „Nenufary” (1987) i „Kwiat, ptaki, wiatr, księżyc” (1990). W połowie lat 90tych, rozpoczął karierę solową tańcząc m.in. Ostatni portret Doriana Gray’a  zainspirowany nowelą Oskara Wilde’a. Jednocześnie z działalnością artystyczną, zajmuje się edukacją prowadząc regularne zajęcia oraz warsztaty butoh w Japonii (w Kazuo Ohno Dance Studio) i innych krajach świata.

W związku z publikacją napisanej przez niego i wydanej przez naszą fundację książki "Świat butoh Kazuo Ohno", został zaproszony do Polski w 2015 roku (dzięki wsparciu Japan Foundation) i w Warszawie, Krakowie i Poznaniu zaprezentował spektakl "Kwiat i Ptak"

Wybrane daty spektakli Yoshito Ohno od 2000 roku (eng.):

2000 June: Co-performed Flower of the Universe with Kazuo Ohno at Teatro Fonte Yokohama.

花と鳥本文2.indd 12-13 2015/06/06 1:44 14 15

2001 October: Participated in the Tokyo International Arts Festival. Directed Flower

Kazuo Ohno’s final solo performance at Shinjuku Park Tower Hall.

2003 September: Me with Akira Kasai at the Japan-Brazil Butoh Festival, Sao Paolo, Ribeirão-Preto.

Open-air performance with Kazuo Ohno Dancing at the Site of Reversible Destiny, Gifu

2004 March: Me–A Spring Night–38 Years Later as part of the Yoshito Ohno - Akira Kasai

DANCE EXPERIENCE at the Tokyo International Art Festival. July: Inauguration of annual Kazuo Ohno Festival Yokohama. Performs An Important Person at the BankART 1929 Hall.

2005 December: Solo performance Isshin for the Kazuo Ohno Festival at Teatro Fonte, Yokohama.

2006 April: Fleur de printemps, lune d’automne, collaboration with the Korean dancer Kim Maeja at the Maison de la Culture du Japon in Paris. Appeared in film Yokohama Mary directed by Takayuki Nakamura.

2007 January: Director of the Kazuo Ohno Centennial Gala performance Hyakkaryouran at the Kanagawa Prefectural Seishonen Centre. March: Snow-Moon-Flower at Bologna’s Teatro di Vita as part of Cent’anni di Danza/ Omaggio a Kazuo Ohno. October: Ku solo performance at the Japan Society, New York.

2008 March: Ku, at the Kazuo Ohno Exhibition, Sao Paolo Tokyogaqui. June: Flower with Lucie Grégoire at the Canada Dance Festival. December: Ku, Jakarta.

2009 October: Kinjiki Work in Progress, Kazuo Ohno Dance Festival.

2010 February: Antony and the Ohnos––Tamashi no Kate joint performance with Antony and the Johnsons, Sogetsu Hall, Tokyo. June: Kazuo Ohno dies at the age of 103. December: Promising Morning Kazuo Ohno Dance Festival.

2011 May: Ku, Singapore Arts Festival.

2012 August: Invited to Antony’s Meltdown Festival to perform in Antony and the Ohnos at the South Bank Centre, London.

2013 March: Time-wind. Brazilian performance and workshop tour. October: Première of Flower and Bird; A Letter to my Future Self, Kazuo Ohno Dance Festival.

2014 March: Flower and Bird; A Letter to my Future Self, Munich, Bologna, Barcelona.

2015 April: Flower and Bird; Inside and Outside, Hiyoshi Keio University Freshmen Inaugural

Event. July: Antony and the Ohnos, Sao Paolo; workshop and performance at the Yuba Community Farm, Brazil to celebrate their 80th anniversary. Flowerbird DVD and illustrated booklet published by Canta Co.Ltd. Containing historic contemporary and archive footage illuminating Yoshito Ohno’s fifty-six year career.

Ptak i Kwiat. Butoh - droga życia