Kazuya Nagaya

Kazuya Nagaya gra m.in. na dzwonach z brązu, gongach czy misach używanych często w rytuałach buddyjskich i hinduistycznych w Japonii, Tybecie czy na Bali. Tworzy niezwykłą muzykę „ambientową” łącząc instrumenty sakralne m.in. z brzmieniami keyboardów i elektrycznych gitar.

Koncertuje na żywo w Japonii, USA i innych krajach. Współpracował z artystami z różnych dziedzin: muzykami, tancerzami, malarzami ale i z mnichami tybetańskimi czy np. z opowiadaczem historii z Alaski.

Przed rozpoczęciem kariery solo, komponował muzykę komercyjną. Przede wszystkim jednak pisał. Jego książka "Indio no mabushii kami" nt. japońskiej mniejszości etnicznej zdobyła wielkie zainteresowanie w kręgach wydawniczych. W tym czasie interesował się też literaturą klasyczną (m.in. studiował Opowieść o Ksieciu Genji”), przypowieściami buddyjskimi i traktatami filozoficznymi Zen. W ostateczności, zainteresowania te wywarły znaczący wpływ na jego dalszą twórczość muzyczną.

Karierę solo rozpoczął w 1999 wydając swój pierwszy album, "Utsuho". Do dziś wydał jeszcze 7 innych albumów.
- w 2002 powstał album "Resonator" we współpracy z amerykańskim kompozytorem awangardowym Carlem Stone.
- w 2004, jego utwory użyte były jako ścieżka dźwiękowa w filmie dokumentalnym "Gaia Symphony No. 4"; reż. Jin Tatsumura.
- w 2005 skomponował ścieżkę dźwiękową do meksykańskiego filmu "WA".
- w 2007 zagrał w filmie "Gaia Symphony No. 6". Opublikował też ksiażkę "For All the Radiant Darknesses" będącą kolekcją esejów o życiu i znaczących osobach, które w nim spotkał oraz refleksją nad podróżami i spotkaniami z przedstawicielami cierpiących społeczeństw Krajów Trzeciego Świata.

- w 2008 wydał album "Tranchillizer"; Peak Records, Szwajcaria
- w 2010 skomponował ścieżkę dźwiękową do "Gaia Symphony No. 7"

powrót

Ashita, 2011