Atsushi Takenouchi

Mistrz tańca butoh.

Dołączył do grupy „Hoppo-Butoh-ha“ na Hokkaido w 1980. Jego ostatnie wspólne przedstawienie z grupą – „Takazashiki"(1984) było opracowane przez współtwórcę (wraz z Kazuo Ohno) butoh - Tatsumiego Hijikatę.

W 1986 roku, Atsushi rozpoczął swą własną drogę "Jinen Butoh"; stworzył m.in. spektakle solo „Itteki“, „Ginkan“ łączące uniwersalny obraz natury, ziemi, czasów odległych i impresji chwili, spotkania z ludźmi i otoczeniem. Z projektem JINEN odbył w Japonii 3. letnią podróż wykonując w tym czasie 600 improwizacji (1996-1999). Wówczas też uczył się u Kazuo Ohno i jego syna - Yoshito.

Od 2002 przebywał głównie w Europie współpracując z tancerzami i aktorami z Francji, Polski, USA i innych krajów. Występował na festiwalu w Avignon, na Paris Butoh Festival i New York Butoh Festival, na których prezentował swe spektakle solo. W tym samym czasie pracował też w filmie. Ostatnia praca na Alasce i Hawajach „Wypełniony naturą” ("Ridden by Nature") - film artystyczny o środowisku naturalnym - zdobyła nagrody na licznych festiwalach. Premiera “Ziarna emocji” miała miejsce w 2003; spektakl wystawiany był m.in w Espace Culturel Bertin Poiree Butoh festival (Paryż, 2003), Cave gallery (Nowy Jork, 2003).

Do Polski przyjeżdża od lat - występował (wspólnie z Hiroko Komiya - muzyka) i prowadził warsztaty m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie czy Wrocławiu.

powrót

Spektakl Mi hitotsu 2014, fot. Yassiek