Aleksandra Capiga-Łochowicz

Absolwentka japonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i słuchaczka Podyplomowego Studium Terapii i Treningu Grupowego Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła studia na Polskim Instytucie Psychoterapii Tańcem i Ruchem IDMT. Od 2000 roku zgłębia tajniki tańca butoh, którego najpierw uczyła się w Polsce, począwszy od warsztatów prowadzonych Atsushiego Takenouchiego, poprzez praktykę u Joan Laage, a następnie w Japonii podczas indywidualnych studiów u tancerza i profesora psychologii Toshiharu Kasaia (Itto Mority).

Prowadziła regularne autorskie warsztaty improwizacji i tańca butoh oraz warsztaty tańca kreatywnego dla dzieci zdrowych i niepełnosprawnych w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, gdzie również organizowała spektakle tańca butoh i tańca współczesnego.

Wielokrotnie gościła z warsztatami i wykładami o butoh w różnych miastach Polski, występowała m.in. na scenach Muzeum Manggha, Starej Stolarni Muzeum Śląskiego, czy gdańskiego Klubu Winda. Jest autorką pierwszej książki o butoh napisanej w języku polskim Bunt ciała. Butoh Hijikaty.

powrót

Spektakl butoh